ZALİM (Z Lügati)

z harfi

Zulüm adlı fiili işleyen kişidir. Zulüm Arapçada eşyanın kendi tabiatına uymayan amaçlar için kullanılmasına verilen addır. Zulüm bundan dolayı yerilmiştir ve iyi karşılanmamıştır. Zulüm varlıklara ızdırap vermesi ve felaketlere sebebiyet vermesi hasebiyle kötülense de bizce dünyanın çarkını döndüren en önemli şeylerden biridir. Dünya tarihi dediğimiz şey zulüm tarihidir. İnsanlık tabiat içindeki müstesna yerini muhafaza etmek ve yüceltmek için çoğunlukla zulüm yollarına müracaat etmiştir. Kuran-ı Kerimde insan için “şüphesiz ki o zalim ve cahildir” denilmektedir. Buradan anlaşılmaktadır ki dünyanın efendisi ve düzenleyicisi olacak varlığın zulümle iştigal etmesi ve bunun farkında olmaması yani cehalet içinde olması gerekiyor. Yunan filozoflarından biri “zulüm Zeus’un eğlencesidir” demeliydi. Ama dememiştir. Çünkü tarihin başlangıcında olduklarından Yunanlılar dünyanın başına daha ne çoraplar örüleceğini, ne büyük zalimlerin gök kubbeyi korkudan titreteceğini bilecek durumda değildiler. Dolayısıyla Zeus’un daha ne delilikler yapacağını da tahmin etmekten pek uzaktılar.

Meşhur Çinli bilgelerden biri “zulüm suyun bulanmasıdır, su bulanmazsa canı sıkılır” demiştir. Bizce, görünüşte pek manalı olmayan bu söz aslında derin bir hikmeti terennüm etmektedir. Bilgenin sudan kastı varlığın kendisidir. Varlığın durağanlıktan değil karmaşadan ve olma-bozulma hallerini arzu ettiğini anlatmaya çalışmaktadır. Bozulmanın olması için zulüm olmalıdır.

Türk şiirinde ve müziğinde zulüm meselesi bıkmadan usanmadan ele alınır. Zalim karakteri, Türk şarkılarının en büyük kahramanıdır. Sevdiğine bile bile eziyet eden hayırsız ve vefasız maşuk bütün şarkılarda kıyasıya tenkit edilse de yukarıda izah edilen görüşler penceresinden bakılınca aslında o kadar da kötü biri değildir. O bilmeden kendisine yüklenmiş olan zulmetme rolünü ifa eden bir biçaredir. “Zalimin zulmü varsa sevenin Allahı var” sözü dikkatlice incelenirse hakikati eksik ifade eden bir söz olduğu ortaya çıkar. Çünkü sevenin Allahı olduğu kadar, zalimin de Allahı vardır. Zalim Allahsız değildir. Son derece Allahlıdır ve kendisine karşı yapılan ithamları hak etmemektedir.

Zalim sözcüğü günümüzde yerli yersiz hemen her durumda kullanılmaktadır. Zalim bazen aşığına yüz vermeyen bir sevgili, bazen ceberrut bir hükümet, bazen başka bir ülkeyi işgal eden bir ülke olabilmektedir. Gerçekte ise neyin zulüm olup olmadığı belli değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s